به نام خدا

مایه مسرت و خشنودی است که با استعانت از خداوند قادر متعال، سی و دومین همایش سالانه بین‌المللی مهندسی مکانیک ایران برگزار می‌گردد. در این دوران سخت ناشی از تحریم‌های ظالمانه که بر اقتصاد و صنعت ایران عزیز سایه افکنده، برگزاری همایش‌هایی همچون گردهمایی سالانه مهندسی مکانیک با قدمتی طولانی که امکان تبادل نظر و آشنایی با آخرین دستاوردهای علمی و پژوهشی دانشگاهیان و صنعتگران را فراهم می‌سازد، اهمیتی دوچندان دارد. انجمن مهندسان مکانیک ایران در طی سال‌های اخیر به‌تدریج بخش وسیع‌تری از مسئولیت برگزاری همایش را به پشتوانه مساعدت بیش از هزار نفر از اعضا هیأت علمی دانشگاه‌ها و صاحب‌نظران صنعتی سراسر کشور به عنوان داوران این انجمن عهده‌دار شده است. این داوران در رشته‌های مهندسی مکانیک و گرایش­های آن، ساخت و تولید و سایر رشته‌های مرتبط مانند مهندسی برق، هوافضا، مواد و مهندسی شیمی فعال هستند و با همکاری صمیمانه و قابل تقدیر در قبول سردبیری تخصصی و داوری مقالات در این امر خطیر نقش مهمی را ایفا می‌کنند.

همایش انجمن مهندسان مکانیک ایران هر ساله با همراهی یکی از دانشگاه‌های برتر کشور برگزار می‌شود. در زمان برگزاری همایش مذکور اساتید و صاحب‌نظران داخلی و خارجی چندین سخنرانی کلیدی را در زمینه‌های مرتبط با مهندسی مکانیک و چندین سخنرانی کلیدی نیز در حوزه صنعت مکانیک ارائه می‌دهند تا آخرین تجارب و دستاوردهای خود را در اختیار علاقه‌مندان و شرکت‌کنندگان همایش قرار دهند.

 از ویژگی‌های برجسته همایش 1403 می‌توان به کارگاه‌های آموزشی علمی و صنعتی، میزگردهای تخصصی در بیان چالش‌های حاضر صنعت و میزگردهای پرسش و پاسخ دانشگاهیان و صنعتگران اشاره نمود.

هدف از برگزاری این همایش آن است که ضمن ارائه آخرین مقالات علمی و دستاورد­های پژوهشی، محققان و صنعتگران با ایراد و بیان مشکلات و چالش های موجود و طرح سوالات مرتبط با موضوع به صورت مقالات کوتاه و ارسال آن به دبیرخانه انجمن، از هم­اندیشی و پیشنهاد­های اساتید و محققین صنعتی بهره مند شوند. همچنین این فضا می­تواند نیاز صنعت به نیروی انسانی متخصص، معرفی دانشجویان و فارغ التحصیلان توانمند دانشگاهی و تعامل سازنده دانشگاه و صنعت را برآورده نماید.

امید است با برگزاری این‌گونه‌ همایش‌ها اصل ایجاد انگیزه و امید به آینده روشن برای دانشجویان و دانش‌آموختگان کشور که مورد تعهد تمامی دانشگاه‌های کشور و انجمن مهندسان مکانیک است، تحقق یابد. همچنین این گردهمایی بتواند گامی موثر و استوار در عرصه احقاق اهداف چرخه صنعت و تولیدات کشور با وحدت جامعه دانشگاهی بردارد و  به رشد و ترقی دانشگاه و صنعت میهن عزیزمان ایران بینجامد.

از همه پژوهشگران دانشگاهی، دانشجویان تحصیلات تکمیلی، شرکت‌های دانش‌بنیان و همه علاقه‌مندان دعوت به عمل می‌آید تا ضمن شرکت در این همایش به رشد و بالندگی آن کمک نمایند.

 

با تشکر و احترام